Slider

نهال گردو پاکوتاه ضیاء آباد


معرفی نهال گردو پاکوتاه ضیاء آباد

نهال گردو پاکوتاه ضیاء آباد (قوداقوز) walnut short base برای اولین بار در اطراف شهر کرج کشور ایران دیده شده است؛ و این خود نشانگر ایرانی الاصل بودن این نهال است.

زادگاه اصلی نهال گردو پا کوتاه ضیاء آباد، واقع در شهر ضیاء آباد، استان قزوین می باشد. این نهال، در دسته ی نهال های زود بازده قرار دارد. و معمولا در همان سال های اول کشت، شروع به تولید محصول می کند. در سال های اول مانند سایر اررقام حجم محصول کم است؛ اما از سال چهارم به بعد میزان حجم محصول تولیدی آن بسیار بالا می رود و به دلیل همین باردهی بالا، به نام نهال گردو قوداقوز نیز معروف است.
نهال گردو پا کوتاه ضیاء آباد، دارای قدی کوتاه با طول ۴.۵ متر و تاج های کوچک می باشد و عمر مفیدی که این گونه می تواند بصورت اقتصادی محصول تولید کند، تقریبا به هشتاد سال می رسد. گل های این نهال در برخی از گونه های آن تکی بوده و در برخی دیگر به صورت خوشه می باشد؛ و هر کدام معمولا دارای ۴ گردو هستند.
 
کاشت و نگهداری نهال گردو پا کوتاه ضیاء آباد
در هنگام کاشت نهال گردو پا کوتاه ضیاء آباد دقت کنید که خاک مناسب برای رشد و باردهی مناسب این نهال، خاک های شنی و لومی هستند.
نهال گردو پا کوتاه ضیاء آباد، برای تولید محصول نیاز دارد که زمانی بین ۷۰۰ تا ۱۵۰۰ ساعت را در سرمای زیر ۷ درجه قرار بگیرد و همچنین قادر است در زمان خواب زمستانی سرمای زیر ۱۱ درجه را تحمل کند. اما زمانی که در دوران رشد است؛ باید در دماهای بالاتر از دو درجه قرار بگیرد؛ در غیر این صورت آسیب می بیند.

نهال گردو خوشه ای پا کوتاه، در برخی مناطق کشور ایران به قوداقوز نیز شناخته میشود؛ کلمه قوداقوز یک کلمه ترکی میباشد و به معنای “کوتاه مدت” است و علت اینکه چرا به این نهال ها این کلمه نسبت داده شده این است که نهال گردو خوشه ای پا کوتاه زود گل میباشد و همچنین در مدت کوتاهی باردهی بسیار بالایی دارد.

در این مجموعه ضمن بررسی این نهال گردو، مطالبی را درباره‌ی نهال گردو نیز بیان خواهیم کرد تا با آگاهی بیشتری به خرید این محصول اقدام نمایید.

 


خرید نهال گردو پایه کوتاه ضیاء آباد از مجموعه نهالستان بیونهال
بمدیریت مهندس مهران نجف زاده
کلیه نهال های تولیدی این شرکت مطابق با استانداردهای جهانی می باشد ، بیونهال در ارائه خدمات و عرضه اصله نهال به مشتریانش بهترین نوع کیفیت را معرفی میکند.
شما میتوانید نهال گردو قوداقوز را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت از شرکت بیونهال خریداری کنید.

 

یکی از خصوصیات کلی نهال گردو خوشه ای پا کوتاه این است که برخی از این نهال ها به صورت جانبی و برخی دیگر به صورت خوشه ای میوه میدهند، که در هر خوشه تقریبا ۱۰ تا ۱۵ عدد گردو دیده میشود.

نهال گردو پر بار نژاد کوتاه عموما زود گل است، به همین علت این نهال مقاومت کمی در برابر سرمای بهاره دارد و متاسفانه دچار سرمازدگی میشود؛ همچنین به باغداران پیشنهاد میشود که در سال‌های اولیه کاشت نهال، در فصل زمستان و هنگام سرما، درختان را بپوشانند.

همچنین ناگفته نماند که هوای خنک در هنگام رشد نهال گردو خوشه ای پا کوتاه به درختان آسیب میرساند و علاوه بر به تاخیر انداختن برداشت، موجب کاهش محصول نیز میشود.

حداقل فاصله کاشت بین نهال گردو خوشه ای پا کوتاه در نهالستان  ۴ در ۶ است و حداکثر این فاصله ۶ در ۶ میباشد.خوب است بدانید که عمر اقتصادی نهال گردو پا کوتاه در حدود ۸۰ سال تخمین زده شده است. البته افزایش عمر و بهره وری از نهال گردو با رعایت نکات پرورش نهال صورت میگیرد.

نهال گردو خوشه ای پا کوتاه عموما نیازی به درخت گرده افشان ندارد؛ چراکه فاصله زمانی گرده افشانی گل نر و گرده افشانی گل ماده کم است.

میوه نهال گردو پا کوتاه ضیاء آباد
نهال گردو پا کوتاه ضیاء آباد، جز گونه هایی است؛ که با کیفیت ترین و بهترین گردوها را تولید می کند. گردوهای این نهال بیضی شکل بوده؛ و دارای پوسته ای نازک و چوبی با ۱۵ گرم وزن هستند؛ که بیشتر این وزن، مربوط به مغز گردو است. گردوهای این نهال، دارای مغزی بسیار خوشمزه و باکیفیت با رنگ روشن هستند؛ و این مغز به راحتی از پوسته جدا می شود.
برای  خرید نهال گردو پا کوتاه ضیاء آباد، می توان از طریق مجموعه نهالستان بیونهال اقدام نمود.

هر نهال گردو خوشه ای پا کوتاه بعد از رسیدن به سن بلوغ سالانه حدود ۲۲ کیلوگرم محصول میدهد. به طور کلی میزان باردهی درخت گردو پا کوتاه، حدودا ۶ تن در هر هکتار است.

انواع ارقام نهال گردو پا کوتاه برای بیدار شدن جوانه‌های خود در فصول پاییز و زمستان نیاز به ۷۰۰ الی ۱۵۰۰ ساعت سرمای زیر ۷ درجه دارند؛ به تاخیر افتادن این سرما باغداران را نگران میکند؛ چراکه محصول نهال به شدت کاهش میابد.

گفته میشود که آبیاری منظم این نوع از درختان در مناطق خشک امر مهمی است، و مانند همه درختان گردو، درخت گردو پا کوتاه هم طاقت خشکی بیش از اندازه را ندارد.

انواع ارقام گردو پا کوتاه در سال‌های اول باردهی، در برابر انواع آفات و بیماری‌های درخت گردو مقاومت بالایی دارند اما با گذشت زمان و بیشتر شدن سن، این نهال ها دچار آفت میشوند؛ که البته با سمپاشی به موقع و مراقبت منظم، این موضوع قابل حل است.

نهال گردو خوشه ای پا کوتاه به طور متوسط از ۲ سالگی شروع به باردهی میکند؛ بهتر است بدانید که زمان مناسب برای برداشت محصول این نهال اوایل شهریور است.

میزان باردهی درخت گردو پا کوتاه به طور مستقیم وابسته به میزان آبیاری این درختان است. در نهالستانی که انواع ارقام گردو پا کوتاه کشت میشود باید ۱۰۰۰ تا ۷۰۰۰ متر مکعب در هر هکتار و در بازه زمانی ۷ الی ۱۰ روز بر سایه انداز آبیاری صورت گیرد. هر نهال گردو خوشه ای پا کوتاه نیاز دارد که ۷۶۰ میلی متر آب باران نیز دریافت کند.


 


مشخصات نهال گردو پاکوتاه ضیاء آباد

 • کشور سازنده :  ایران _ قزوین
 • فاصله کاشت : فاصله ی 6×4 یا 6×6
 • عمر اقتصادی :  80 سال
 • تحمل خشکی :  متوسط
 • رتفاع درخت: ۴.۵ متر
 • وزن میوه:  11 گرم
 • درصد چربی : 40 درصد
 • ارتفاع از سطح دریا :  500 تا 1500 متر
 • نیاز سرمایی :  700 تا 1500 ساعت در دمای زیر 7 درجه سانتیگراد
 • تحمل سرمایی: منفی ۱۱ درجه
 • مای مناسب: ۲۵ تا ۳۷ درجه
 • مدت آبیاری :  7 تا 10 روز یکبار
 • حداکثر عملکرد میوه در هکتار :  6 تن
 • جم محصول تولیدی: ۵۰ تا ۶۰ کیلوگرم
 • شکل میوه : گرد و درشت
 • اسیدیته مناسب خاک: ۶ تا ۷
 • ضخامت پوست چوبی : نازک و سطحی صاف
 • سهولت جدا شدن مغز از پوست چوبی : آسان
 • رنگ مغز میوه : سفید
 • شروع به محصول دهی : سال اول و سال دوم
 • مقاومت در برابر آفت : متوسط

 


مزایای  خرید نهال گردو پاکوتاه ضیاء آباد از نهالستان بیونهال

1_مشاوره رایگان در زمینه احداث باغات گردو

2_تضمین کیفیت محصول با ضمانت بازگشت کالا،

3_قبول و ارسال سفارشات به تمام نقاط کشور

4_تبادل و انتقال فعالیت و تجربیات،

5_روش های اصولی و علمی کاشت نهال گردو

6_عرضه نهال باکیفیت و تضمین عاری از آفات


 

خرید نهال

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

 1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
امتیاز به این پست:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
 • بیونهال مرجع تخصصی تولید، اصلاح نژاد و عرضه ارقام نهال مثمر و غیر مثمر، ارقام کشت بافت، واریته های کمیاب و لاکچری با رعایت کامل اصول فنی و علمی،
 • شرکت بیونهال با تکیه بر اعتماد مشتریانش توانسته یکی از مهم ترین و بزرگترین قطب ارائه خدمات و محصولات کشاورزی درسطح کشور باشد.
 • محصولاتی که ما تولید میکنیم بدلیل کیفیت کم نظیر آن در بازار بصورت یک انتخاب درست مطرح می شود. بزرگترین سرمایه ما اعتماد چندین ساله و رضایت مشتریان و احترام متقابل بین شرکت و مشتری می باشد.
 • ما همواره بر اصل اعتماد سازی پایبند هستیم که باعث بدست آوردن مشتری وفادار میشود، شرکت بیونهال تمامی محصولات خود را با ضمانت صددرصدی بی قید وشرط ارائه میکند.
 • همین امر سبب شده تا اعتماد و اطمینان قلبی شما عزیزان به همکاری با مجموعه ما فراهم گردد.
جهاد کشاورزی
کشاورزی و منابع طبیعی
موسسه تحقیقات گیاه پزشکی
سازمان فائو
اصلاح و تهیه نهال و بذر
سازمان غذا و دارو
کليه حقوق اين سايت متعلق به بیونهال می‌باشد. [ طراحی و راه اندازی سایت توسط عصر جدید ]

بیونهال