Slider

نهال گلابی نطنز


معرفی نهال گلابی نطنز

منشا نهال گلابی نطنز Natanz Pear شهر نطنز واقع در استان اصفهان می‏ باشد. این رقم به طامه نیز شهرت دارد. گلابی نطنز درخت بزرگ بوده و همچنین میوه ‏های تولیدی آن نیز درشت و بزرگ می‏ باشد.

نهال گلابی نطنزی جز درختانی است که در مناطق مختلف کشور از جمله مرطوب و همچنین نیمه مرطوب، مناطق خشک و نیمه خشک و حتی سردسیری و کوهستانی کاشت و پرورش می‎یابد.

برای بررسی مشخصات و خصوصیات نهال گلابی نطنز و همچنین برای خرید این نهال به ادامه مقاله بپردازید.

نهال گلابی نطنز، یکی از ارقام تجاری و با کیفیت است؛ که منشا آن شهر نطنز استان اصفهان می باشد. این گونه از گلابی با نام طامه نیز شناخته می شود.
نهال گلابی نطنز بعد از رشد به ارتفاعی بین ۳ تا ۵ متر می رسد. این گونه از مقاومت خوبی در برابر سرمای بهاره برخوردار بوده و قادر است؛ تا دمای منفی ۱۵ درجه را تحمل کند. یکی از ویژگی های این رقم، گلدهی دیر هنگام آن می باشد. این نوع نهال، از نظر تحمل کردن خشکی در گروه نیمه متحمل قرار می گیرد. باردهی این نهال گلابی معمولا از سال پنجم کشت آن آغاز می شود.

کاشت و پرورش نهال گلابی نطنز

در انتخاب خاک مناسب برای کاشت نهال گلابی نطنز باید توجه شود. خاک های رسی عمیق با درصد پایین آهک برای کاشت این گونه مناسب می باشند؛ خاک های سنگین و خاک های با PH بالاتر از ۵.۵ گزینه مناسبی برای کاشت نهال نمی باشند.
نهال گلابی نطنز قابلیت کشت در انواع مختلفی از آب و هوا از جمله مرطوب و نیمه مرطوب، سردسیر، کوهستانی، خشک و نیمه خشک را دارد. این نوع نهال، به دو بار هرس در سال یکی برای فرمدهی در تابستان و دیگری جهت باردهی در زمستان نیاز دارد. این نهال گلابی، برای گلدهی و باردهی مناسب نیاز دارد؛ که در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرد.

 


خرید نهال گلابی نطنز Natanz Pear از مجموعه نهالستان بیونهال
بمدیریت مهندس مهران نجف زاده 
کلیه نهال های تولیدی این شرکت مطابق با استانداردهای جهانی می باشد ، بیونهال در ارائه خدمات و عرضه اصله نهال به مشتریانش بهترین نوع کیفیت را معرفی میکند.
شما میتوانید نهال گلابی نطنز را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت از شرکت بیونهال خریداری کنید.

 

ارتفاع درخت تقریبا 3 تا 5 متر برآورد می‎گردد. این نهال مناسب برای آب و هوای سرد می ‏باشد. میزان باردهی این نوع درخت تقریبا 40 تن در هکتار برآورد می‎شود و پس از سپری شدن سال اول، میزان باردهی آن به تدریج رو به افزایش می‌گذارد. و از سال پنجم کاشت به باردهی اقتصادی میرسد.

فواصل کاشت این نهال را 5/5 در نظر می‌گیرند. درخت بزرگ بوده و همچنین میوه ‏های تولیدی آن نیز درشت و بزرگ می‏ باشد.

زمان رسیدن میوه فصل بهار می‎باشد. از خصوصیات درخت نیز می‎توان به ارتفاع بلند آن جهت کشت در باغات اشاره نمود. عملکرد درخت در هکتار 40 تن برآورد می‌شود. عمر مفید و اقتصادی درخت حدودا تا 30 سال ذکر می‌شود.میوه نهال گلابی نطنز

میوه های نهال گلابی نطنز، دارای اندازه بزرگ بوده و طعم شیرین و بی نظیری دارند. این گلابی، جزء گلابی های دیررس بوده و اوایل پاییز قابل برداشت می باشد. پوست این گلابی دارای رنگ زرد و در بعضی قسمت ها قرمز می باشد؛ و وزن متوسط آن بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ گرم می باشد. این میوه ی خوشمزه، با پوست نازک خود علاوه بر تازه خوری برای تهیه انواع آبمیوه، کمپوت و مربا مورد استفاده قرار می گیرد.

برای  خرید نهال گلابی نطنز می توان از طریق تماس با مجموعه نهالستان بیونهال اقدام کرد.

از خصوصیات بارز این نوع نهال می‏توان به گل دهی دیرهنگام و مقاومت نسبتا مطلوب آن به سرماهای بهاره اشاره نمود. در صورتی که نیاز به آبیاری آن تامین شود، می‎تواند به طور قابل قبولی تحمل گرمای تابستان را نماید. اما تحمل سرمای زمستانی تا حدودا 15- درجه سانتیگراد را دارد. زمان پیدایش گل های گلابی و برگ‏ های آن یکی است. تاریخ رسیدن میوه فصل تابستان و اوایل شهریور ماه است.

رنگ میوه نهال گلابی نطنزی همانند بسیاری از ارقام متداول گلابی، سبز مایل به زرد و قرمز می‎باشد. میوه آن دارای عطر و طعم مطلوب و خوش رنگ می ‏باشد. عمل گرده ‎افشان قبل از باز شدن گل انجام می‎شود. این درخت نیازمند به دو نوع هرس است. که هرس ابتدایی فرم‏دهی نامیده می‏ گردد و زمان اجرای آن را فصل گرم سال مانند تابستان است و هرس بعدی با نام باردهی را در زمان‏ های پایانی از فصل زمستان توسط باغداران عزیز می ‏بایستی انجام ‎گیرد.

 نیاز آبی نهال گلابی نطنزی متوسط است و همچنین قابلیت تحمل خوبی در برابر شرایط نامناسب رطوبتی را می‏ باشد. جهت کشت گلابی خاك‏ شنی با نفوذپذیری خوب مساعد است . چنانچه خاك سنگین باشد و یا اسیدیته خاک بالای 5/7 بوده و همچین آهك برای کشت این گیاه مطلوب نیست.

نور جزء عوامل بسیار مهم در کشت و پرورش گلابی به شمار می‎رود. لذا نهال گلابی نطنزی را باید در محیطی کاشت که به نور مستقیم آفتاب دسترسی کامل داشته باشد و از آن در تمام طول روز بهره ‏مند گردد. در صورت بروز کمبود نور، غنچه‏ های گل دچار ریزش شده و یا شکل‏ گیری جوانه گل به درستی صورت نمی ‏پذیرد. این نهال برای کوددهی و تقویت به انواع کودهای پرمصرف از جمله نیتروژن، فسفر و همچنین کود پتاسیم نیازمند می ‏باشد.

از لحاظ رسیدگی این رقم جزء ارقام دیررس محسوب می‏ گردد. به طوری که زمان برداشت نهال گلابی نطنزی اواخر شهریور ماه قید می‏ شود. نهال گلابی نطنزی دارای مقاومت مطلوبی جهت نگهداری در انبار به مدت طولانی می‎باشد.

از آفات مهم گلابی می‏توان پسیل گلابی را ذکر نمود. خسارت این آفت در مناطقی با آب و هوای گرم و خشک بیش از آب و هوای سرد و مرطوب ذکر گردیده است. از آفات دیگر گلابی می‏توان به زنبور دانه خوار گلابی، سرخرطومی گلابی و همچنین انواعی از کنه‏ های گیاهی اشاره نمود. در صورت خسارت و حمله شدید آفات رایج نهال گلابی نطنزی نیاز به سمپاشی و مبارزه شیمیایی ضروری است.مشخصات نهال گلابی نطنز

 • زادگاه: ایران _ شهر نطنز استان اصفهان
 • فاصله کاشت: 5/5_5×6 متر
 •  عمر اقتصادی: 30 سال
 • شکل میوه: رنگ میوه سبز متمایل به زرد_قرمز
 • قدرت رشد درخت: 3 الی 5 متر
 • شروع به محصول دهی: از سال های اولیه
 • وزن میوه: 260 گرم
 • حداکثر عملکرد میوه در هکتار: 40 تن در هکتار
 • مدت آبیاری: 5 الی 6 هزار متر مکعب آب
 • پایه ها: گلابی وحشی، گلابی بذری، زالزالک
 • مقاومت در برابر آفات: حساس به بیماری پسیل
 • نیاز سرمایی: 600 تا 1500 ساعت دمای زیر 7 درجه سانتی گراد
 • آفات و بیماری ها: پسیل، سرخرطومی، زنبور دانه خوار

 

مزایای  خرید نهال گلابی نطنز از مجموعه نهالستان بیونهال

1_مشاوره رایگان در زمینه احداث باغات گلابی

2_تضمین کیفیت محصول با ضمانت بازگشت کالا،

3_قبول و ارسال سفارشات به تمام نقاط کشور

4_تبادل و انتقال فعالیت و تجربیات

5_روش های اصولی و علمی کاشت نهال گلابی

6_عرضه نهال باکیفیت و تضمین عاری از آفات


 

خرید نهال

دیدگاه (0)

کسب رتبه 0 ستاره ، از 5 ستاره ، از مجموع 0 نظر ثبت شده
هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

 1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
امتیاز به این پست:
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
 • بیونهال مرجع تخصصی تولید، اصلاح نژاد و عرضه ارقام نهال مثمر و غیر مثمر، ارقام کشت بافت، واریته های کمیاب و لاکچری با رعایت کامل اصول فنی و علمی،
 • شرکت بیونهال با تکیه بر اعتماد مشتریانش توانسته یکی از مهم ترین و بزرگترین قطب ارائه خدمات و محصولات کشاورزی درسطح کشور باشد.
 • محصولاتی که ما تولید میکنیم بدلیل کیفیت کم نظیر آن در بازار بصورت یک انتخاب درست مطرح می شود. بزرگترین سرمایه ما اعتماد چندین ساله و رضایت مشتریان و احترام متقابل بین شرکت و مشتری می باشد.
 • ما همواره بر اصل اعتماد سازی پایبند هستیم که باعث بدست آوردن مشتری وفادار میشود، شرکت بیونهال تمامی محصولات خود را با ضمانت صددرصدی بی قید وشرط ارائه میکند.
 • همین امر سبب شده تا اعتماد و اطمینان قلبی شما عزیزان به همکاری با مجموعه ما فراهم گردد.
جهاد کشاورزی
کشاورزی و منابع طبیعی
موسسه تحقیقات گیاه پزشکی
سازمان فائو
اصلاح و تهیه نهال و بذر
سازمان غذا و دارو
کليه حقوق اين سايت متعلق به بیونهال می‌باشد. [ طراحی و راه اندازی سایت توسط عصر جدید ]

بیونهال